Podstawowa przemiana materii

Podstawowa przemiana materii określa ilość energii, którą powinniśmy (koniecznie) spożywać w ciągu każdego dnia. Jest to ilość energii niezbędna do podtrzymania podstawowych funkcji życiowych organizmu w warunkach całkowitego spoczynku. Jest to zatem ilość energii konieczna do pracy serca, płuc, wątroby, nerek, i pozostałych narządów. Nie uwzględnia natomiast trawienia pokarmów i jakiegokolwiek ruchu w ciągu dnia. Jeśli będziemy spożywać mniej nasze narządy nie będą mogły prawidłowo funkcjonować.

NIGDY nie spożywajmy mniej niż wskazuje nam to podstawowa przemiana materii. Od tej zasady jest jedno odstępstwo – przygotowując się do zabiegów bariatrycznych często wskazana jest dieta bardziej restrykcyjna, lecz trzeba zaznaczyć, że ma miejsce ona w trakcie hospitalizacji z zastosowaniem żywienia pozajelitowego.

Do wyliczenia podstawowej przemiany materii możemy wykorzystywać różne wzory. Poniżej do wyliczeń wykorzystywany jest wzór Harrisa-Benedicta, z którego korzystamy w naszej poradni.

W pierwszej kolejności wybieramy płeć, a następnie pojawią się dodatkowe okna, w które należy wpisać masę ciała w kilogramach, wzrost w centymetrach oraz wiek w latach.