Jak prawidłowo zażywać leki

19.10.2016

Jak prawidłowo zażywać leki, by ich działanie było takie, jakiego się od nich oczekuje. By ich efektywność była optymalna.

Istnieje osiem takich głównych zaleceń, którymi powinniśmy się kierować, by leki w naszym ciele funkcjonowały najlepiej. Zaliczamy tutaj:

 1. Nadrzędnym elementem, który warunkuje efektywność leku jest zapoznanie się z jego ulotką. Czasami drobne różnice w ich zażyciu mogą znacząco zmienić ich działanie w naszym ciele.
 2. Leki popijamy wyłącznie wodą, zimną lub letnią (pod żadnym pozorem nie gorącą). W dodatku pełną szklanką wody. W wielu przypadkach napoje takie jak herbata, kawa, czy mleko prowadzą do zmniejszenia wchłaniania leku, a sok grejpfrutowy zaburza jego metabolizm.
 3. Leki zażywamy o porze wyłącznie zgodnej z zaleceniami lekarza, czyli gdy na ulotce pojawi się informacja:
  1. w trakcie posiłku – zażywamy lek w trakcie spożywania posiłku
  2. przed posiłkiem – zażywamy lek na 15-30min przed posiłkiem
  3. między posiłkami – zażywamy lek na 1h przed posiłkiem lub 2h po posiłku
  4. na czczo – zażywamy lek z samego rano, po ok 12h po ostatnim posiłku (niektóre leki wystarczy zażywać 8h po wieczornym posiłku)
 4. Nie rozdrabniamy leków w osłonkach (chyba, że lekarz zalecił takie rozwiązanie) – zmienia to bowiem miejsce wchłaniania leku. Osłonki leków mają za zadanie w wielu przypadkach oszczędzić żołądek, tak, by mogły zostać uwolnione i wchłonięte dopiero w jelicie cienkim.
 5. Nie łączymy leków z preparatami witaminowymi. Dotyczy to przede wszystkim związków z żelazem, czy wapniem. Leki te wiążą się nawzajem i często nie są wchłaniane w naszym ciele
 6. Witamin nie stosujemy w trakcie antybiotykoterapii !!! Są one bowiem doskanałym źródłem pożywienia dla bakterii, które chcemy unicestwić.
 7. Część antybiotyków znacznie osłabia działanie leków antykoncepcyjnych, bowiem w łatwy i szybki sposób wchodzą w reakcje z estrogenem. Uwaga – w tym okresie ta forma antykoncepcji bywa niejednokrotnie niewystarczająca i zaleca się dodatkowo zabezpieczać.
 8. Leków pod żadnym pozorem nie łączymy z alkoholem.

Poza samym sposobem przyjmowania leków istotne jest byśmy spożywali takie produkty spożywcze, które dodatkowo nie wpływają na efektywność funkcjonowania medykamentów. Przeczytasz o tym więcej tutaj