Wspólne posiłki ? Czy to dobry pomysł ?

24.08.2015

Ozge Sigirci wraz z K.M.Kniffin i B.Wansink z Uniwersytetu Cornella z Nowego Jorku postanowili sprawdzić czy spożywanie posiłków przez osoby różnych płci wpływa na ilość przyjmowanych pokarmów. Swoje badania przeprowadzili w restauracji „All you can eat”, gdzie była im podawana pizza, sałatki i przystawki. W teście wzięło udział 105 par – zarówno tej samej, jak i obojga płci. Po spożytym posiłku odnotowywano liczbę zjedzonych plasterków pizzy, ilość zjedzonej sałatki i przystawek. Osoby biorące udział w teście miały określić: szacunkową ilość kalorii oraz w jakim stopniu utożsamiają się z dwoma stwierdzeniami: „w jakim stopniu jestem przejedzony” i „w jakim stopniu jadłem w pośpiechu”. Uzyskane wyniki analizowano za pomocą analizy wariancji 2×2 ANOVA.

Odnotowano, że mężczyźni w towarzystwie kobiet jedzą znacznie więcej zarówno pizzy, jak i sałatek oraz przystawek. Gdy kobiety jedzą posiłek w towarzystwie mężczyzn to znacznie częściej oceniają, że spożyły większą ilość kalorii niż faktycznie miało to miejsce i częściej stwierdzały, że jadły w pośpiechu. Autorzy jako rozwiązanie zaproponowali, aby w restauracjach serwować mniejsze porcje, by zredukować problem nadwagi i otyłości w Stanach Zjednoczonych.

Jest to jednak mało sensowne – ze względu na realność – rozwiązanie. Wydaje się oczywiste, że kobiety i mężczyźni jedząc wspólnie posiłek spożywają większą ilość pokarmów. Wynika to z faktu, że często posiłek w tym przypadku nie ma celu wyłącznie zaspokojenia głodu, a jest także spotkaniem towarzyskim, trwającym najczęściej dłużej, przez co i ilość spożytych pokarmów jest większa. Koledzy/koleżanki/znajomi częściej przychodzą na posiłek, by po prostu zjeść posiłek, przez co trwa on znacznie krócej, stąd też jest mniejszy.


Literatura:

Sigirci O., Kniffin K.M., Wansink B., 2014, Eating Together: Men Eat Heavily in the Company of Women, Journal of Nutrition Education and Behavior, Vol. 46, 4S, (s)105, (o)24